Witamy na stronie

Witamy wszystkich harcerzy (szczególnie tych z Diamiru!) oraz osoby odrobinę mniej związane z naszą drużyną lub harcerstwem. Na tej stronie znajdziecie wszystkie najważniejsze informacje związane z 9 Pabianicką Drużyną Wędrowniczą oraz metodyką harcerską. Życzymy Wam miłego przeglądania z harcerskim pozdrowieniem CZUWAJ!

Co słychać


Świeczkowisko o Wędrownictwie!

Zaczęliśmy od pasjonujuącej, choć bardzo krótkiej gawędy o tym, jak ważny dla harcerza powinien być naramiennik wędrowniczy, a także o tym co grozi leniwcom. Po tym nastąpiło odczytanie symboliki poszczególnych części Watry, a także punktów Kodeksu Wędrowniczego, a następnie uczestnicy musieli dopasować symbolikę do elementów Watry.

Gdy sprzątnęliśmy, przeszliśmy do najważniejszej części świeczkowiska, czyli dyskusji na tematy związane z wędrownictwem. Pytania, które służyły za zaczątki dyskusji, pokrywały tematy od interpretacji kodeksu, przez minimalny wiek wędrownika, po hierarchię wartości jaką powinien kierować się wędrownik. Z wniosków, jakie osiągneliśmy, wynika, że większość z nas wolałaby Watrę o płomieniach równej wielkości tak, by nie sugerowały większej wagi jednej z "sił" nad drugą, a część z nas widziała pewną sprzeczność między znaczeniami zielonego tła Watry i drugiego polana Watry ("Życie 'na tle' harcerstwa" i "Wędrownik szuka swojego miejsca też poza harcerstwem"). Choć zdarzało się, że byliśmy jednogłośni i zgadzaliśmy się ze sobą, to przez większość dyskusji pojawiał się ktoś, kto nie podążał za grupą i często był w stanie w czasie dyskusji przekonać do swojej opinii część z tych, któzy początkowo byli mu przeciwni. 

Dyskusja pokazała, że umiemy nie tylko przyjąć coś jako regułę i się zastosować, ale też myśleć samodzielnie, a to chyba najważniejsze dla Wędrownika, którego wciąż na nowe ścieżki ciągnie siła nieprzeparta w dal.

Wysłane 05 Dec 2015 przez Michał
Powered by CuteNews
zbiórki